1735.08.28: Sprzedaż domu przez Józefa Zielińskiego

Księgi sądowe Kańczugi

Dokument znajduje się w księdze sądu ławniczego Kańczugi 1735 – 1782 r. Oryginał jest przechowywany w Archiwum Państwowym w Przemyślu, sygnatura 56/133/0/4/46, strony skrajne 2 – 3.

Dokument jest powiązany z 1736.02.27: Decyzja zwierzchności zamkowej.

Iudicium Recessarium Legitime Emptum Celebratum Cancugae per Famatum Ioannem Tarnawski Advocatum, et per Laurentium Dziurski Vice Advocatum, et per Famatos Mathiam Blizniec, Georgium Harczeński, Iacobum Uchman, Stanislaum Homęda, Laurentium Skurski, Iosephum Buyny, Scabinos Iuratos Cancugs Die 28 Augusti Anno 1735

Venditio Domi [Sprzedaż domu]

  • Honestus Albertus Zaleski Emptor [kupujący]
  • Honestus Iosephus Zieliński Venditor [sprzedający]

Stanąwszy osobami swoiemi Sławetny Józef Zieliński y z Anną małżonką swoią do sądu wóytowskiego Ławniczego Kańczuckiego i akt przytomnych, tego dobrowolnie, nieprzymuszenie po trzeźwo będący na rozumie, y na Ciałach zdrowi, słowy wyraźliwemi zeznali: Iż my swoią chałupkę domostwo Sławetnemu Woyciechowi Zalęskiemu przedaliśmy za złotych Polskich w każdy złoty rachuiąc po Groszy trzydzieści, czterdzieści y trzy rezygnowali wiecznemi czasy, która to chałupka, stoi w gruncie quondam [niegdyś] nazwanym Słonowskim za wałem mieyskim ab Oriente, y z wymierzonym placem do teyże chałupki idący do Rzeki Mleczki, któraż to chałupkę kupieł pomieniony Józef Zieleński u Szymona Rynia, Teścza swoiego, iako kwietacya iego samego swiadczy w aktach urzędnych, iako pomieniony Józef Zieleński zadość uczynił w kupnie tey że chałupki, Teśczowi swojemu, Tenże pomieniony Józef Zieleński przedał, y resygnował Woyciechowi Zalęskiemu, y Agnieszce małżonkom, na przód przy tym Błogosławienym Boskie, przytym swoie kładą na kupicielow y na Potomki ich, czasy wiecznemi, y Salwy sobie Panowie Przedawcy żadney niezachowuią na tey chałupce napotym, ani Possesorom swoim, tylko im tę władzę daią, wolność Prawo, iakim prawem oni używali, dokładaią ci Panom kupicielom na potym będzie wolno dać, darować, przedać y iako w naylepsze swoię obrócić, na co dla lepszey wiary wagi y waloru rękami własnemi podpisuiemy się. Działo się w Kańczudze w Domu Sądowym Pana Jana Tarnawskiego y przy kollegach iego.
Przy tey przedaży Chałupki która na Ogrodzie kupiony Possesionaliter od nas y Teszcza Naszego Szymona Rynia Woyciechowi Zalęskiemu Tedy teraz pomieniony Woyciecha i Agnieszke Zaleskich Małżonkow kwituię iako do nich od tąd nie mam żadney zawady pretensyiy bliskości i tak do ogrodu iako y do Chałupki ale we wszystkim wolnemi Czynię przy podpisie ręką moią własną.

Pan Józef Zieleński mpp
Anna Małżonka znak Krzyża Świętego nie umiejąc pisać +

Pod tym zapisem pozwalaią Panowie Przedawcy przez Urząd Wóytowski Ławniczy Kańczucki do dobrowolney Intromisiey iako na Gront alias ogród Ryniowski tak też y na Chałupkę w gruncie tym stoiącej, sub ramo viridi et mercipotu, in forma Iuris plenissima. Vide finem zapisu.

APP 56/133/0/4/46księga wójtowska
Comments (0)
Add Comment